ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Парламенту пропонують законодавчо закріпити “подвійну” реєстрацію релігійних організацій PDF Друк E-mail
17.05.2012 14:55

   
  
Парламенту пропонують змінити Закон про свободу совісті

 
КИЇВ – Законопроект № 10221 представника Президента у парламенті Юрія Мірошниченка (Партія регіонів) передбачає внесення змін до реєстраційних статей Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», повідомляє Інститут релігійної свободи.

Серед іншого проект передбачає внесення змін до статей 13 та 14 Закону. Передбачається, що релігійні організації набуватимуть статусу юридичної особи лише після їх державної реєстрації в органах Державної реєстраційної служби. При цьому залишаються не зрозумілими правові наслідки процедури реєстрації їх статутів (положень) в обласних державних адміністраціях, яка у даний час передбачена Законом.

З цього приводу Головне науково-експертне управління Верховної Ради зазначило: “Запровадження ‘подвійної’ реєстрації релігійних організацій може бути розцінено як звуження їх прав і свобод, що не узгоджується з частиною третьою статті 22 Конституції України. ...Запровадження реєстрації релігійних організацій поверне їх до радянських часів, коли реєстрація мала не лише обліковий, а й дозвільний характер”.

Крім цього, проектом пропонується надати органам прокуратури контрольні функції за забезпеченням виконання та дотримання законодавства про свободу совісті та релігійні організації. Також запропоновані інші зміни, які погіршують для іноземних священнослужителів процедуру погодження їх релігійної діяльності, необхідного для отримання візи в Україну.

Як пояснює автор, законопроект № 10221 розроблено у зв’язку з проведенням адміністративної реформи, передбаченої Указом Президента України від 9 грудня 2010 року № 1085 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

Водночас парламентські експерти у своєму висновку наголошують на необхідності збереження верховенства та стабільності закону. Цей принцип виключає корекцію законодавчих актів щоразу із внесенням змін до підзаконних актів, до яких належать укази Президента України.

Примітно, що така законодавча ініціатива представника Президента у парламенті не враховує звернення Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), переданого Віктору Януковичу на останній зустрічі 21 березня 2012 року. У зверненні керівники конфесій просили Главу держави “у нинішніх умовах не вносити змін до чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»".

“Мені відомі ваші застереження щодо згаданих законопроектів”, – сказав Президент В.Янукович на першій зустрічі з членами ВРЦіРО від 21 квітня 2011 року. Він пообіцяв главам конфесій, що зміни до Закону про свободу совісті та релігійній організації будуть прийняті лише “після того, як вони будуть узгоджені із загальним консенсусом”.
 
 
Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС