Институт религиозной свободы, г.Киев

Звернення глав конфесій до Президента України щодо ветування змін до Закону про свободу совісті PDF Печать E-mail
23.10.2012 20:01

Президенту України
ЯНУКОВИЧУ  В. Ф.

Про необхідність застосування право вето
до законопроекту № 10221, що ускладнює реєстрацію
та умови діяльності релігійних організацій


 
                        Вельмишановний пане Президенте!

Ми, глави конфесій – члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), закликаємо Вас як гаранта конституційних прав і свобод громадян застосувати право вето до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (реєстр. № 10221 від 16.03.2012 р.), ухвалений парламентом у другому читанні 16 жовтня 2012 року, в частині недопущення внесення жодних змін до чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Необхідність застосування вето до законопроекту № 10221 обумовлена повним ігноруванням позиції релігійної спільноти та домовленостей, досягнутих ВРЦіРО з автором проекту – Постійним Представником Президента України у парламенті Юрієм Мірошниченком та його розробником – Міністерством юстиції України.

За результатами кількох нарад, що відбулись у травні-липні 2012 року за участі народного депутата Ю.П.Мірошниченка, Першого заступника Міністра юстиції України І.І.Ємельянової, заступника директора департаменту Міністерства культури України М.П.Бударіна та представників ВРЦіРО, було досягнуто принципової згоди про неприпустимість внесення будь-яких змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» за відсутності їх належного опрацювання та погодження з релігійною спільнотою. При цьому замість ініційованих проектом №10221 ускладнень процедури реєстрації релігійних організацій, зі свого боку ВРЦіРО запропонувала запровадити принцип “єдиного вікна”, що відповідає проголошеному Вами принципу спрощення реєстраційних процедур, усунення корупційних чинників та бюрократичних перепон у діяльності недержавних організацій. 

Варто зауважити, що проти цього підходу та досягнутих домовленостей виступило лише Міністерство культури України, яке в офіційному листі від 26.06.2012 року № 1398/67/14-12 на адресу Ради Церков наполягало на зміні позиції глав конфесій щодо законопроекту № 10221.

Слід окремо згадати, що Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій неодноразово наголошувала на тому, що будь-які зміни до цього базового для релігійної спільноти Закону попередньо мають знайти консенсусну підтримку серед конфесій. Зокрема, в останньому зверненні до Президента України від 21.03.2012 року глави Церков і релігійних організацій просили “у нинішніх умовах не вносити змін до чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»”. Такий підхід, на думку ВРЦіРО, є єдиною запорукою збереження в Україні міжконфесійного миру та високого рівня свободи віросповідання, недопущення загострення міжцерковних конфліктів та збурення релігійної спільноти.

При цьому, вельмишановний пане Президенте, під час зустрічі з членами ВРЦіРО від 21.04.2011 року Вами було обіцяно, що до законодавства про свободу совісті не будуть вноситись зміни у разі відсутності їх консенсусної підтримки з боку конфесій.

З огляду на означене, вважаємо розробку Міністерством юстиції та ухвалення Верховною Радою законопроекту № 10221 кроками до дестабілізації релігійної ситуації у суспільстві, погіршення рівня свободи віросповідання в Україні, створення суттєвих перешкод для духовного та соціального служіння церков і релігійних організацій. Відтак, маємо тверде переконання, що Ви як Глава держави станете на захист фундаментального права людини на свободу віросповідання та підтвердити проголошені обіцянки, застосувавши право вето до законопроекту №10221.

Враховуючи зазначене, рішуче закликаємо Вас застосувати право вето до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (реєстр. № 10221 від 16.03.2012 р.), ухвалений парламентом у другому читанні 16 жовтня 2012 року, в частині недопущення внесення жодних змін до чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (вилучити пункт 3 Розділу І проекту).


Додаток: Пропозиції Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до законопроекту № 10221.
Підписано главами та повноважними представниками Церков і релігійних організацій – учасниками зустрічі Президента України з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій 17 жовтня 2012 р.
 
Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua   
 

Поддержите правозащитную деятельность Института религиозной свободы:

УкраїнськаРусский

Подпишитесь на рассылку самых важных новостей ИРС:

Контакты

Почтовый адрес:
Украина 01001, 
г. Киев-1, а/я 471–В
Институт религиозной свободы
Отправить письмо в ИРС