ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Мінкультури вважає порушенням закону молитви і релігійні обряди Церков на Євромайдані PDF Друк E-mail
13.01.2014 17:48

   Фото: Владислав Мусієнко
  
Мінкультури має претензії до священиків на Євромайдані
 
КИЇВ – Міністерство культури України заявило про те, що релігійна діяльність УГКЦ на Майдані Незалежності у Києві здійснюється з “порушенням вимог законодавства України про свободу совісті та релігійні організації”.

Про це зазначено в офіційному листі Мінкультури від 03.01.2014 року № 1/3/13-14 за підписом Першого заступника Міністра Тимофія Кохана на ім’я Предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви, повідомляє Інститут релігійної свободи.

У міністерстві вважають, що публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії проводяться щоразу з дозволу відповідної місцевої адміністрації. Свою позицію посадовці ґрунтують на нормі частини 5 статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Мінкультури вимагає від УГКЦ забезпечити дотримання цих вимог законодавства. “Недотримання наведених приписів, згідно з положеннями статті 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», може слугувати підставою для порушення перед судом питання про припинення діяльності відповідних релігійних організацій”, – наголошується у листі.  

Як повідомляв ІРС, норма Закону про отримання дозволів на публічні мирні заходи релігійного характеру суперечить статті 39 Конституції України та з цієї причини не може застосовуватись. Положення Конституції закріплюють виключно повідомний порядок проведення мирних зібрань, а тому мають застосовуватись саме норми Основного Закону.Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) зазначив 13 січня під час прес-конференції з цього приводу, що вперше за часів Незалежності України пролунала погроза про припинення діяльності відповідних релігійних організацій УГКЦ.

Він наголосив, що Церква не є учасником політичних процесів, але вона не може стояти осторонь, коли її вірні просять про духовну опіку. Бути зі своїми вірними є обов’язком священика, що випливає з самої місії Церкви.

“Церква надалі зберігає за собою право давати оцінку ситуації в країні, якщо порушуються права людини та принципи суспільної моралі, що випливають з Божого закону та відображені в соціальному вченні Церкви”, – пояснив Верховний архієпископ УКГЦ.

Голова Комісії з питань релігій Громадської ради при Міністерстві культури України, виконавчий директор Інституту релігійної свободи Максим Васін вважає, що “миротворчі дії українських Церков безсумнівно є в інтересах суспільства, що мало би заохочуватися представниками влади заради збереження громадянського миру”.

“Норма про необхідність отримання дозволів на публічну релігійну діяльність за 10 днів існує з квітня 1991 року, коли Закон про свободу совісті був ухвалений Верховною Радою УРСР. Але на сьогодні подібні вимоги до релігійних організацій щодо отримання дозволів від місцевих держадміністрацій є незаконними, бо в цій частині Закон протирічить Конституції та не може застосовуватись”, – вважає громадський діяч.

За словами Максима Васіна, також суперечливою є можливість застосування статті 16 Закону щодо припинення релігійної організації у зв’язку з недотримання нею норм, які не відповідають Конституції.

За інформацією ІРС, представники інших Церков, які постійно надають душпастирську опіку учасникам мирних протестів на Майдані Незалежності, не отримували подібних листів від Міністерства культури.

“Своїм листом Мінкульт прямо порушив низку статей Закону про свободу совісті і відверто став на позицію боротьби зі свободою совісті в Україні”, – заявив голова парламентського Комітету з питань культури і духовності В’ячеслав Кириленко.

У своєму твіттері він також повідомив, що на середу, 15 січня, о 15:00 скликає спеціальне засідання Комітету з цього питання, на яке запрошений Міністр культури Леонід Новохатько, його перший заступник, представники Церков та ЗМІ.
 
 
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua        
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС