ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

ВР може скасувати антиконституційні обмеження щодо публічних релігійних заходів PDF Друк E-mail
14.01.2014 13:49

     ВР розгляне законопроект про публічні релігійні заходи
 
КИЇВ – Народний депутат Ганна Герман (Партія регіонів) пропонує парламенту скасувати застарілі законодавчі норми, які обмежують права віруючих і релігійні організації на проведення публічних релігійних заходів.

Відповідний законопроект № 3868 було внесено до парламенту у вівторок, 14 січня 2014 року, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Депутат пропонує скасувати вимогу щодо отримання дозволів за 10 днів до бажаної дати на проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та інших заходів, як це на сьогодні зазначено у частині 5 статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Натомість пропонується ввести норму про те, що “публічні богослужіння, молитви проводяться у загальному порядку, що має повідомний характер, визначеному законодавством про свободу мирних зібрань, без спеціального на це дозволу місцевих адміністрацій чи інших органів влади”.

Варто відзначити, що це є не перший законопроект із даної проблематики. Схожі зміни передбачені також і проектами спеціальних законів, які врегульовують порядок організації та проведення мирних зібрань в Україні. На необхідності внесення таких поправок до чинного Закону останні п’ять років наголошують релігійна спільнота та правозахисники.

Причиною появи проекту Ганни Герман стало звернення Міністерства культури України до УГКЦ із повідомленням про те, що релігійна діяльність на Майдані Незалежності у Києві здійснюється з “порушенням вимог законодавства України про свободу совісті та релігійні організації” через відсутність у священників дозволів від місцевої держадміністрації.

Напередодні депутат назвала цей лист Мінкультури, що містив погрози судового позову проти УГКЦ, непрофесійним підходом посадовців, який можна розцінювати як тиск на почуття вірян.

Як зазначено у консультації ІРС, норма Закону про отримання дозволів на публічні мирні заходи релігійного характеру суперечить статті 39 Конституції України та з цієї причини не може застосовуватись. Положення Конституції закріплюють виключно повідомний порядок проведення мирних зібрань, а тому в даному випадку мають застосовуватись саме норми Основного Закону.
 
 
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua     
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС