ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Релігійна карта Криму – інфографіка PDF Друк E-mail
09.04.2014 14:44

Джерело: Блог Максима Васіна


З приводу релігійних уподобань кримчан лунають різні розхожі думки. Хтось стверджує, що Крим суто православний регіон, причому Московського патріархату. Інші впевнені в домінуванні ісламу з причини наявності великої кримсько- татарської громади.

Але, насправді, на Кримському півострові представлено різноманіття віросповідань і різних конфесій, що пояснюється високим рівнем релігійної свободи у всій Україні.

Демократичне законодавство, відсутність державної церкви і принцип рівності всіх релігій перед законом створили умови для формування в країні релігійного плюралізму. Соціологи також відзначають достатньо високий рівень терпимості українських громадян до віруючих інших конфесій, що також відбилося на розвитку великої мережі релігійних організацій, в тому числі в Криму.

Згідно свіжої статистиці Мінкультури України, на початок 2014 року в Криму діє 2083 релігійні організації різних типів, що складає 5,6 % від їх загального числа в Україні. З них зі статусом юридичної особи діють 1409 і без реєстрації – ще 674 релігійні громади.

Найбільш в Криму поширені такі релігії та віросповідання:
  • Православ'я – 42,7 %
  • Іслам – 29 %
  • Протестантизм – 20 %.
Це якщо не брати до уваги громади, які не мають статусу юридичної особи. Якщо їх врахувати, то іслам вийшов би в лідери на півострові. Адже 575 громад Духовного управління мусульман Криму, а також близько 30 громад євангельських християн діють без реєстрації.

Трохи інша ситуація в Севастополі, де найбільш поширені:
  • Православ'я – 53,3 %
  • Протестантизм – 27 %
  • Іслам – 5,8 %.
Для об'єктивності картини потрібно зробити застереження про те, що в різних конфесіях одна громада може об'єднувати різну кількість віруючих. У деяких – це мінімальні згідно закону 10 осіб, в інших – в одній громаді може бути понад тисячу парафіян.

Все це говорить про те, що вже багато років на Кримському півострові не тільки уживаються, а й розвиваються громади віруючих різних віросповідань. Усього в Криму представлено 42 конфесії, багато з яких з року в рік розширюють свою структуру.

При такому релігійному різноманітті вигадки про утиски окремих конфесій і захопленнях православних храмів, якими Росія виправдовує свою агресію, виглядають особливо цинічно. Тим більше що перші факти кричущих гонінь на українські церкви і священиків з'явилися саме після окупації Криму російськими військами.

Подальший розвиток подій покаже, чи зможуть кримчани і надалі користуватися звичними для них правами і громадянськими свободами, включаючи свободу віросповідання.

 

Religious map of Crimea religion church Ukraine statistics @MVasin Религиозная карта Крыма – инфографика

Максим Васін, виконавчий директор Інституту релігійної свободи

Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua       
 
УкраїнськаРусский

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС