ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Хронологія терору: бойовики "ДНР" і "ЛНР" переслідують християн Донбасу PDF Друк E-mail
06.08.2014 19:54
Фото: 62.ua
 
Бойовики терористичних організацій “Донецька народна республіка” (ДНР) та “Луганська народна республіка” (ЛНР) продовжують викрадати, вбивати і погрожувати священикам та віруючим у контрольованих сепаратистами містах на Сході України.

Про це свідчать факти червня-липня 2014 року, узагальнені Інститутом релігійної свободи.

Крім цього, бойовики самопроголошених “ДНР” і “ЛНР” продовжують захоплювати церковні будівлі та реабілітаційні центри, для того щоб розміщувати свої штаби, склади боєприпасів та бойові точки для ведення вогню по українським силовикам.

8 червня під час святкового богослужіння до Дня Трійці бойовики під командуванням росіянина Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) викрали парафіян євангельської Церкви «Преображення Господнього» в охопленому боями місті Слов'янську Донецької області.

 
Серед них були диякони Володимир Величко та Віктор Брадарський, а також двоє дорослих синів старшого пастора цієї Церкви – Рувим і Альберт Павенко. За свідченням одного з заступників прокурора Слов'янська, якому вдалося втекти з полону “ДНР”, служителів катували і розстріляли вже наступного дня, 9 червня, а деяких з них – спалили у власній машині, щоб інсценувати їх смерть нібито від обстрілу української армії.

“Тіла загиблих були поховані терористами в братській могилі на території дитячої лікарні Слов'янська разом з двома десятками трупів терористів”, – повідомив радник голови МВС України Антон Геращенко..
 
пастор Сергій Скоробагач14 червня від рук проросійських терористів у Маріуполі Донецької області трагічно загинув пастор протестантської церкви «Відновлення», голова міської Ради церков Сергій Скоробагач.

За інформацією місцевих мешканців і ЗМІ в автомобіль, на якому їхав пастор, потрапив один із снарядів, випущених бойовиками “ДНР”.
 
15 червня озброєні бойовики розгромили приміщення офісу євангельської Церкви «Нове покоління» у місті Горлівка Донецької області. З офісу винесли комп'ютери та іншу оргтехніку, а також статутні документи благодійних фондів Церкви.
 
16 червня озброєні представники самопроголошеної “ДНР” захопили будівлю Церкви «Слово життя» міста Горлівка.
 
“Вчора після робочого дня в церкві було молитовне зібрання. Прийшли люди зі зброєю, вимагали відкрити всі кімнати, десь 1,5 години нас всіх тримали, а потім прогнали. Сказали, що тепер тут оселяться, буде їх штаб, а сама будівля націоналізована”, – додав прихожанин.
 
17 червня у Донецьку бойовики захопили християнський реабілітаційний центр «Вечірнє світло». Спочатку терористи полонили 27 підопічних, а потім і керівника центру з його помічником, яких тримали у підвалі. На щастя, наступного дня їх відпустили.
 
19 червня відбулося захоплення євангельської Церкви «Слово Життя» м. Торез (Донецька область), що входить в об'єднання Протестантська Церква України.
 
“Озброєні люди, з шевронами «Козацька Гвардія», увірвалися в будівлю церкви: наказали вивозити меблі і забиратися, мотивуючи це все тим, що ці церкви вони вважають сектами і будуть їх знищувати. Людям, які перебували в будівлі пригрозили розстрілом, якщо вони навколо цього інциденту будуть піднімати шум”, повідомив донецький пастор Сергій Косяк.
 
21 червня озброєні бойовики захопили храм протестантської Церкви «Слово життя» міста Шахтарська Донецької області.
 
Був також узятий в полон пастор Церкви Микола Калініченко, якого пізніше відпустили, відібравши у нього автомобіль. “Також терористи оголосили пастору, що якщо він буде продовжувати займатися релігійною діяльністю, то його розстріляють”, йдеться в повідомленні.
 
Пізніше ЗМІ повідомили, що будівля Церкви «Слово життя» у Шахтарську використовується терористами “ДНР” для утримування чоловіків у віці від 20 до 40 років з метою їх примусового залучення до рядів бойовиків.
 
26 червня бойовики увірвалися в приміщення євангельської «Церкви переможців» міста Дружківка на Донеччині та відвезли в свій штаб пастора Павла Лісько з дружиною. “Озброєні бойовики, забрали гроші, документи з сейфа, офісний комп'ютер та разом з пастором і його дружиною відвезли в штаб бойовиків, що базується в будівлі неподалік від Дружківської міської ради”, повідомив церковнослужитель.
 
Пастора з дружиною утримували у полоні у різних камерах, звинувачуючи у співпраці з американцями та допомозі переселенцям Донбасу, яку надавала їх Церква. Після майже тижня полону служителів Церкви було звільнено.
 священика Тихон Кульбака
3 липня терористи “ДНР” у Донецьку захопили у полон греко-католицького священика Тихона (Сергія) Кульбаку. Перед цим до нього неодноразово надходили погрози, зокрема написами з фашистською символікою був пошкоджений його автомобіль.
 
Лише 14 липня священик був звільнений з полону бойовиків, але з ушкодженим здоров’ям.
 

3 липня Предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет (Денисенко) заявив, що у Луганський області “фактично у наших храмах богослужіння не звершуються, тому що сепаратисти-терористи забороняють”.
 
Він також розповів, що озброєні люди погрожували розстрілом єпископу Луганському і Старобільському УПЦ КП Афанасію (Яворському). Але пізніше бойовики примусово видворили єпископа з Луганської області та водночас на його автомобілі пошкодили гальма, очевидно розраховуючи таким чином спровокувати його загибель у ДТП.
 
8 липня терористи викрали в Донецьку священика УПЦ Київського патріархату протоієрея Юрія Іванова.
 
“Раніше сепаратисти приїжджали до цього священика і вимагали, щоб він від свого імені викликав до себе додому під приводом термінової необхідності архієпископа Донецького УПЦ КП Сергія (Горобцова) – очевидно з метою подальшого викрадення”, – повідомив архієпископ УПЦ КП Євстратій (Зоря).
 
Після трьох тижнів полону, 30 липня, священик був звільнений і перевезений до безпечного місця.
 
9 липня озброєні бойовики захопили територію Донецького Християнського Університету і зачитали наказ: у зв'язку з військовим становищем ДХУ переходить у розпорядження військових підрозділів “ДНР” разом з усім майном, технікою і іншим, а тим, хто не підкориться, загрожує військово-польовий суд.
 
Про це повідомив екс-ректор ДХУ Михайло Черенков. Він додав, що мешканців гуртожитків і співробітників університету вигнали, а наступного дня дозволили вивезти комп'ютери, документи та особисті речі.

“На сьогоднішній момент озброєні бойовики розташовуються в гуртожитку ДХУ. Ворота забарикадовані, навколо блок-пости, на території знаходяться полонені, багато техніки і зброї бойовиків”, – повідомив 8 серпня Олег Штейн, проректор ДХУ з адміністративних питань, у коментарі для ІРС.
 
священик Віктор Вонсович15 липня був затриманий  католицький священик Віктор Вонсович, настоятель парафії Пресвятого Серця Ісуса Христа у Горлівці на Донеччині, донецький декан РКЦ. Він утримувався у захопленій будівлі СБУ та був звільнений з полону лише 25 липня. Бойовики попередили священика: якщо він повернеться у Горлівку, буде розстріляний.
 
“Зараз вже полюють на католицьких священиків”, – заявив єпископ Станіслав Широкорадюк, Ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ. За його словами, відбувається багато провокацій проти мирного населення, і духовенство робить все, щоб рятувати людей.
 
27 липня артилерійським обстрілом було зруйновано молитовний будинок Церкви адвентистів у місті Дебальцеве Донецької області. Сайт Церкви повідомив, що “прямо навпроти церковної будівлі було місце дислокації ополченців так званої Донецької Народної Республіки. Вони засіли в кущах зі зброєю, поряд знаходилася установка «Град», міномети, почалася стрілянина. Ополченці застосовували тактику залпової стрільби з одного місця, після чого швидко переміщалися в іншу частину міста і перестрілка тривала”.
 
Наведені факти свідчать про те, що проросійські терористи цілеспрямовано ведуть боротьбу з неугодними їм священними та церковними громадами на підконтрольних ним територіях Донецької та Луганської областей.
 
Слід нагадати, що представники самопроголошеної “Донецької народної республіки” у травні 2014 року задекларували у власній “конституції”, що на захоплених ними територіях “первісною та пануючою вірою є Православна віра..., що сповідується Руською Православною Церквою (Московський Патріархат)”.
 
Як повідомляв ІРС, Рада Євангельських Протестантських Церков України закликала міжнародне співтовариство, включно з моніторинговими місіями ООН, ОБСЄ, Ради Європи та ЄС, “докласти зусиль для недопущення продовження та ескалації релігійної нетерпимості на територіях східної України, контрольованих озброєними сепаратистами”.

Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua   
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС