ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Віруючих можуть направити на альтернативну службу навіть у Збройні Сили PDF Друк E-mail
08.10.2015 16:53

Фото: ukrainianweek.com
 
Відповідно до закону віруючих військовозобов’язаних громадян можуть направити проходити альтернативну (невійськову) службу навіть у Збройні Сили України.

Це передбачено чинною статтею 5 Закону України «Про Збройні Сили України», повідомляє Інститут релігійної свободи.
“Окремі посади працівників Збройних Сил України можуть комплектуватися громадянами, які проходять альтернативну (невійськову) службу у порядку, визначеному законом”, – зазначено у Законі.
6 жовтня 2015 року Верховна Рада затвердила нову редакцію цієї статті, проголосувавши за законопроект № 2389. Проте згадані положення залишилися без змін.
 
На думку виконавчого директора Інституту релігійної свободи Максима Васіна, така законодавча норма є суперечливою.

“Можна припустити, що віруючих будуть направляти виключно на цивільні посади у Збройних Силах України, як приклад – кухар, слюсар, столяр, електрогазозварник та інші, які не пов’язані з використанням зброї та військовими діями. Такий варіант міг би бути прийнятний лише за згодою віруючих призовників. Проте сама ідея альтернативної (невійськової) служби, право на яку гарантує Конституція України, полягає в тому, що віруючим не приходиться переступати через заперечення своєї совісті та брати участь у діяльності, прямо чи опосередковано пов’язаній з війною”, – вважає експерт ІРС.

Слід нагадати, що відповідно до статті 5 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» віруючі громадяни проходять альтернативну службу на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній або комунальній власності. Їх діяльність, у першу чергу, має бути пов’язана із соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством. Також альтернативну службу можна проходити у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України.

Водночас, у справі «Стефанов проти Болгарії» Європейській Суд з прав людини постановив рішення (мирову угоду), яким передбачено, що “альтернативна громадянська служба не повинна бути пов'язана з військовими установами”.

Як повідомляв ІРС, на сьогодні в Україні законодавчо врегульована процедура направлення на альтернативну (невійськову) службу лише замість строкової військової служби. При цьому у випадку мобілізації віруючих громадян, які мають заперечення совісті щодо військової служби, застосовуються норми ч. 4 статті 35 Конституції України як норми прямої дії.
 
 
Нагадаємо, що Вищий спеціалізований суд України підтвердив право віруючих на альтернативну службу через релігійні переконання навіть під час мобілізації.
Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС