ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Парламентарі пропонують особливий статус для УПЦ (МП) PDF Друк E-mail
12.05.2016 21:32
 
Низка парламентарів виступили з ініціативою надати особливий статус релігійним організаціям, керівні центри яких знаходяться в Російській Федерації як державі-агресорі.

Проект Закону № 4511 зареєстрований у Верховній Ради 22 квітня народними депутатами Олегом Петренком, Олександром Бригинцем, Андрієм Левусом та іншими, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Вищезазначені релігійні організації у разі набуття чинності Законом повинні будуть укладати з державою договори (угоди) щодо особливого статусу цих організацій. Очевидно, що автори ініціативи мали на увазі Українську Православну Церкву, що перебуває в канонічний єдності з Московським Патріархатом.

Законопроект пропонує здійснювати призначення церковного керівництва лише після погодження відповідних кандидатур з Мінкультури. Слід зауважити, що такий підхід суперечить статті 35 Конституції України про відокремлення держави і релігійних організацій.

Крім цього, проект Закону передбачає, що релігійні організацій з особливим статусом “в обов’язковому порядку погоджують з державним органом, який здійснив реєстрацію статуту (положення), запрошення іноземних релігійних діячів для здійснення ними проповідницької та іншої канонічної діяльності”.

Однак ч.4 статті 24 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» вже передбачає обов’язок погодження релігійної діяльності іноземців для усіх релігійних організацій України, на запрошення яких прибувають такі релігійні діячі.

Законопроект № 4511 також передбачає, що реєстрацію та перереєстрацію статутів (положень) релігійних організацій з особливим статусом “здійснюється після проведення відповідної експертної оцінки реєстраційних документів незалежними спеціалістами та за умови надання ними державному органу, який здійснює цю реєстрацію, позитивного експертного висновку”.

Водночас проект не окреслює коло питань, які мають бути з’ясовані в результаті експертної оцінки, та хто саме може виступати у ролі “незалежних спеціалістів”.
 
Також автори ініціативи пропонують змінити термін реєстрації  та перереєстрацію статутів (положень) релігійних організацій з особливим статусом. Однак при цьому не передбачається жодних змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», який врегульовує процедуру реєстрації статутів релігійних організацій.
 
Як відомо, згідно законодавства України релігійні об’єднання не мають статусу юридичної особи, проте представляються своїми релігійними центрами (управліннями).

Пропоновані зміни вже зазнали критики не лише з боку УПЦ (МП), але й від експертів-релігієзнавців.
Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС