ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Суд Британії захистив пекарів, які відмовилися робити торт на підтримку гей-шлюбів PDF Друк E-mail
11.10.2018 13:06
Власники Белфастської пекарні Даніель та Емі МакАртур
Фото: Charles McQuillan/Getty Images

Верховний суд Великобританії вирішив, що відмова пекарні Ashers Baking Company у Північній Ірландії виготовити торт із гаслом на підтримку одностатевих шлюбів не є дискримінацією, а питанням свободи совісті.

Суд розглянув справу 1 та 2 травня цього року, а саме рішення постановив у середу, 10 жовтня. Це був перший раз, коли Верховний Суд Великої Британії засідав у Північній Ірландії, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Власники Белфастської пекарні Даніель та Емі МакАртур відмовилися випікати торт із гаслом на підтримку одностатевих шлюбів. Вони наголошували, що готові виконувати замовлення для будь-яких людей, без жодної дискримінації, проте не можуть діяти проти своєї совісті та зображати гасла, які суперечать їхнім релігійним переконанням.

"Я знаю, що багато людей будуть раді почути сьогодні це рішення, оскільки воно захищає свободу слова та свободу совісті кожного", – заявив пан МакАртур, виступаючи біля будівлі суду.

Судову справу спровокував борець за права геїв Гарет Лі, який у 2014 році зробив замовлення на торт із написом «Підтримай одностатеві шлюби», а після відмови звинуватив пекарню у дискримінації на підставі сексуальної орієнтації та політичних переконань.

Комісія з питань рівності у Північній Ірландії, яка підтримала цей позов проти пекарні, витратила на судовий розгляд більше ніж 250 тисяч фунтів. Тепер постане питання, чи ця спровокована судова тяганина була доцільною.

Водночас витрати для захисту свободи совісті пекарів у цій справі також були чималі – більше ніж 200 тисяч фунтів за 4,5 роки, які заплатила благодійна правозахисна організація «Християнський інститут».

У 2015 році Белфастський районний суд постановив, що відмова пекарні від виготовлення такого торта становила “явну ознаку дискримінації”. Наприкінці 2016 року пекарня програла також апеляцію на це рішення, після чого минулого року звернулася до Верховного Cуду Великобританії.

10 жовтня 2018 року Верховний суд Великобританії прийняв рішення задовольнити скаргу пекарні.

Голова Верховного Суду Великобританії Леді Хейл визнала, що пекарі не відмовлялися виконувати замовлення через сексуальну орієнтацію клієнта, а проблема саме була в гаслі, яке суперечило їхнім релігійним переконанням.

"Вони б відмовились робити такий торт для будь-якого клієнта, незалежно від його сексуальної орієнтації. Відповідно, цей суд стверджує, що дискримінації пана Лі на підставі сексуальної орієнтації не було", – сказала голова Суду.

У рішенні також зазначено, що Верховний Суд Великобританії дійшов висновку, що ні Закон про рівність (сексуальну орієнтацію) у Північній Ірландії 2006 року (SI 2006/439), ні Закон про справедливе працевлаштування та лікування у Північній Ірландії 1998 року (SI 1998/316, NI 21) не накладають цивільну відповідальність на заявників за відмову висловити політичну думку, що суперечить їхнім релігійним переконанням.

Варто відзначити, що у червні 2018 року подібного висновку дійшов Верховний Суд США, який став на захист свободи совісті пекаря Джека Філліпса зі штату Колорадо, проти якого також було спровоковано звинувачення у дискримінації за відмову робити торт на підтримку одностатевих союзів. Слід зауважити, що, незважаючи на це рішення суду, через два місяці Джек Філліпс отримав нове провокативне замовлення, знову був звинувачений у дискримінації та наново готується захищати свої релігійні переконання у Верховному Суді США.

Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС