ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Рада зобов’язала УПЦ (МП) змінити назву та обмежила доступ її капеланам до війська PDF Друк E-mail
20.12.2018 18:46

Верховна Рада прийняла як закон проект № 5309, який вимагає змінити назву релігійних організацій, які входять до структури релігійного об'єднання, керівний центр якої знаходиться в державі-агресорі.

За дані зміни до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» проголосували 240 парламентарів, зокрема: 95 – від БПП, 68 – від «Народного фронту», 28 – позафракційних, 18 – від Радикальної партії, 16 – від «Самопомічі», 9 – від «Батьківщини», 4 – від групи «Воля народу». Проти голосували депутати фракції «Опозиційний блок», а фракція «Відродження» здебільшого відмовилася від голосування, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Згідно змін до ч.8 статті 12 Закону, входження релігійної організації до релігійного об'єднання, керівний центр якої знаходиться в державі-агресорі, визначається у разі наявності однієї з наступних ознак:

1) вказівка у статуті релігійної організації, що діє в Україні, про входження до структури такого закордонного релігійного об'єднання;

2) вказівки у статуті закордонного релігійного об'єднання про входження до її структури релігійної організації, що діє на території України, а також підлеглість у канонічних і організаційних питаннях;

3) вказівки у статуті закордонного релігійного об'єднання про обов'язкове входження керівників (повноважних представників) релігійної організації, що діє на території Україні, до статутних органів управління зазначеного закордонного релігійного об'єднання.

У такому випадку релігійна організація, що діє в Україні, зобов'язана у своїй повній статутній назві відображати приналежність до закордонного релігійного об'єднання шляхом обов'язкового відтворення статутної назви такого релігійного об'єднання.

Важливо відзначити, під країною-агресором розуміється Російська Федерація, що виходить із Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Також перехідними та прикінцевими положеннями прийнятого Закону передбачається, що Міністерство культури України протягом одного місяця з дати набуття чинності цих змін проводить релігієзнавчу експертизу зареєстрованих статутів релігійних організацій (об'єднань) з метою перевірки їх назви на відповідність новим вимогам Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Після цього Мінкультури має публічно через офіційне видання «Урядовий кур'єр» та письмово поінформувати релігійні організації, в назві яких знайдена невідповідність Закону, про необхідність у строк не пізніше трьох місяців внести до свого статуту відповідні зміни та подати їх на реєстрацію у встановленому порядку.

У разі, якщо протягом чотирьох місяців (для релігійних громад – дев'яти місяців) з дати набуття чинності прийнятого Закону релігійна організація не внесла передбачених законом змін до своєї офіційної назви та не подала відповідних змін до свого статуту на реєстрацію, то її статут втрачає чинність у частині, якою визначається повна офіційна назва релігійної організації.

Прийнятий Закон передбачає, що може бути обмежено доступ священнослужителів, релігійних проповідників, наставників релігійної організації, яка входить до складу релігійного об’єднання з країни-агресора, до частин, з'єднань Збройних сил та інших військових формувань України у місцях їхньої дислокації, а також можуть бути інші обмеження, передбачені законом.

Згідно дискусії, яка відбулася в парламенті перед голосуванням прийнятого Закону, вбачається, що він вплине передусім на Українську Православну Церкву, яка перебуває в єдності з Московським Патріархатом.

Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС