ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Питання повернення сувоїв Тори залишається відкритим – представник іудейських об’єднань PDF Друк E-mail
06.04.2009 12:50
ЖИТОМИР – В Житомирському обласному Державному архіві 2 квітня 2009 року відбулася урочиста передача Житомирській іудейській громаді 221 фрагмента сувоїв Тори. Дані фрагменти не підлягають відновленню у первісному чи наближеному до нього вигляді, тому передані для захоронення згідно традицій іудаїзму. Однак залишається відкритим питання про повернення релігійним громадам іудейського віросповідання тих сувоїв Тори, що придатні для використання у релігійній діяльності.

Як повідомили ІРС у прес-службі Держкомнацрелігій, заступник голови Житомирської облдержадміністрації Микола Черненко та директор обласного архіву Ігор Рафальський урочисто передали фрагменти сувоїв Тори Голові Координаційної ради іудейських релігійних об’єднань та організацій України Марку Анапольському, Голові Ради Федерації іудейських релігійних громад України, рабину Меіру Стамблеру, Голові правління Житомирської іудейської релігійної громади, головному рабину Житомира і Західної України Шломо Вільгельму.

Коментуючи цю подію, у розмові з представником ІРС пан Марк Анапольський заявив: “Ми стали свідками передачі іудейській громаді тих фрагментів сувоїв Тори, які знаходились у найгіршому стані та придатні виключно для захоронення. Сумно констатувати, що саме за таким принципом на сьогодні сувої Тори повертаються іудейським релігійним громадам і з інших чотирьох державних архівів України”. Також він зауважив, що “залишається відкритим питання передачі тих сувоїв Тори, які збереглись у стані, придатному для використання у релігійній діяльності іудейських синагог, або можуть бути придатні для цього після їх відповідного відновлення”.

Відповідаючи на питання щодо можливих шляхів вирішення зазначеної ситуації, пан Анапольський наголосив, що “нажаль, керівництво державних архівів не прислухається до нашої пропозиції повернути іудейським громадам усі сувої Тори як такі, що не відповідають критеріям документів Національного архіву. Цю позицію ми відстоюємо та можемо доказати, але поки не знаходимо розуміння з боку представників зазначених архівних установ”.

Передані сувої Тори належать до другої половини ХІХ – початку ХХ століть, написані на пергаменті з телячої шкіри на древньоєврейській мові. Їх передача відбулася відповідно до Указу Президента України від 24.10.2007 року № 1004, окремого доручення Кабінету Міністрів України від 17.09.2008 року та наказу Державного комітету архівів України від 11.03.09 № 37 «Про передавання іудейським релігійним громадам і організаціям України фрагментів сувоїв Тори». Відповідно до згаданого Указу Президент Віктор Ющенко доручив Кабінету Міністрів України опрацювати у місячний строк питання щодо передачі в установленому порядку іудейським релігійним громадам України сувоїв Тори, що перебувають у Національному архівному фонді України.

 

Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua   

За матеріалами: Держкомнацрелігій, УНІАН
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС