ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Українські ЗМІ покликані професійно та об’єктивно висвітлювати релігійну тематику – результати Круглого столу PDF Друк E-mail
27.04.2009 14:29

  Усі фото: www.risu.org.ua

 
КИЇВ – Представники Церков і релігійних організацій, журналісти, редактори, держслужбовці, релігієзнавці і правозахисники зустрілися за Круглим столом на тему «Релігія. Мас-медіа. Суспільство», який пройшов 23 квітня 2009 року у Києві в приміщені Інституту журналістики. Під час зустрічі йшла мова про те, як допомогти українським ЗМІ в висвітленні релігійної тематики.

Учасники обговорення відкрито дискутували на проблемні питання, вносили пропозиції про те, як Церквам співпрацювати зі ЗМІ, як допомогти світським журналістам орієнтуватися в релігійній тематиці, як підвищити рівень медіа-освіти та шукали точки дотику і спільні інтереси. Також була висловлена стурбованість тим, що релігійна тематика в більшості випадків звучить конфліктами, не висвітлюється сама духовність, некомпетентність в релігійній тематиці виявляється в матеріалах журналістів і викривлює поняття людей про Церкву і її діяльність у суспільстві.

У своєму виступі Тарас Антошевський, директор Релігійно-інформаційної служби України (РІСУ), відзначив, що “Українці належать до європейських народів, в яких релігійний фактор відіграє важливу роль”. Він вважає, що “Вплив мас-медіа на формування громадської думки значно зростає. Тому дуже важливо, щоб тема релігійного життя і релігійно-суспільних процесів була представлена у ЗМІ об’єктивно”.

У коментарі для Інституту релігійної свободи виконавчий директор Центру релігійної інформації та свободи Української асоціації релігієзнавців, професор Людмила Филипович пояснила, що нинішня опозиційність мас-медіа та віруючих по відношенню один до одного пов’язана з тим, що “релігійні спільноти прагнуть, щоб про них писали об’єктивно, а ЗМІ вважають, що об’єктивність нормативна, а тому нецікава”.

Професор Филипович також зауважила: “Віруючі хочуть позитиву в інформаційних повідомленнях, а специфіка журналістського жанру базується на пошуках сенсації, приправленої скандалом, без чого будь-яка добра новина і конструктивна подія, на їх думку, не приверне увагу споживачів такої інформації”.

Поряд з цим Руслан Кухарчук, президент Асоціації журналістів «Новомедіа», на запитання Інституту релігійної свободи зауважив, що неможна казати про односторонню відповідальність журналістів та мас-медіа за часті випадки подання ними некоректної чи упередженої інформації про релігійне життя. На його думку, “Церкви та релігійні організації зі свого боку мають бути більш відкритими для співпраці зі ЗМІ”, щоб останні могли користуватись достовірними джерелами інформації та “об’єктивно інформувати про події, в широкому освітленні яких зацікавлені у першу чергу представники релігійної спільноти”.

Розуміючи той факт, що журналістів цікавлять сенсації і багато матеріалів є скандальними, учасники Круглого столу запропонували нові ідеї і альтернативні теми, наприклад – церковне мистецтво, соціальна діяльність Церков, окремі цікаві історії з життя віруючих. А для того, щоб в журналістських матеріалах не були ображені почуття віруючих та з метою недопущення поширення релігійної ворожнечі, присутні погодилися з необхідністю видати посібник для ЗМІ з прийнятною лексикою, віровченнями релігійних конфесії Україні та їх контактними даними.

Нагадаємо, що це був третій круглий стіл на тему релігійної тематики в ЗМІ, організований Інститутом журналістики Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, Відділенням релігієзнавства Інституту філософії НАН України, Центром релігійної інформації і свободи Української асоціації релігійної свободи та Релігійно-інформаційною служба України. Організатори сподіваються, що такі зустрічі сприятимуть покращенню відносин між релігійними організаціями і мас-медіа в Україні.
 
 
Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua     
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС