ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

У підсумковій резолюції учасники Круглого столу сформулювали рекомендації у сфері державно-церковних відносин PDF Друк E-mail
21.12.2010 17:25

Збільшити фото

   Фото ІРС: www.irs.in.ua   
  
Учасники круглого столу ухвалили підсумкову Резолюцію

 
КИЇВ – Результатом Круглого столу на тему «Діалог між владою та конфесіями в контексті європейської системи цінностей» стала Резолюція, ухвалена на завершення заходу. Документ підписали члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, представники громадських організацій, експерти, науковці та журналісти, повідомляє Інститут релігійної свободи.

З огляду на поліконфесійність українського суспільства та сучасні виклики для релігійної свободи та міжконфесійної злагоди в Україні, учасники Круглого столу сформували низку рекомендацій для Президента, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України.

Зокрема у підсумковій Резолюції учасники Круглого столу закликали керівництво держави:
  • зробити подальші дієві кроки у напрямку налагодження постійного та конструктивного діалогу з представниками різних конфесій;
  • не вносити змін до чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» без узгодження з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій;
  • звернути увагу на необхідність проведення в Україні єдиної державної політики у сфері релігії, забезпечуючи рівні права та можливості для усіх конфесій в Україні, та задля цього зберегти єдиний державний орган у справах релігій, включно з функцією щодо реєстрації релігійних організацій;
  • зберегти Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі, оскільки розвиток суспільства неможливий без утвердження в ньому високих загальнолюдських моральних цінностей.
Як зазначено в документі, європейський досвід свідчить, що відмова держави забезпечувати рівні можливості для представників різних релігійних спільнот у результаті призводить до нехтування об’єднавчим потенціалом конфесійного багатоманіття, а натомість несе у собі ризики ескалації міжконфесійної ворожнечі, непорозуміння та зрештою може кинути суспільство у відкрите протистояння на релігійному ґрунті.

У Резолюції також зауважено, що сучасним  викликом для релігійної свободи та міжконфесійної злагоди в Україні є відсутність протягом останнього року визначеності щодо діалогу на найвищому державному рівні з релігійною спільнотою, яку найширше представляє Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій.

Крім цього, у 2010 році спостерігались непоодинокі факти ускладнення міжконфесійних відносин за існуючими конфліктними лініями, які до цього часу знаходились у латентному стані, що обумовлювалось у більшості випадків діями представників місцевої влади в інтересах лише однієї конфесії та за відсутності діалогу з іншими.

Збільшити фотоУчасники круглого столу підкреслили, що “ліквідація Державного комітету України у справах національностей та релігій у процесі адміністративної реформи, на жаль, відбулась без попередніх консультацій з представниками релігійної спільноти, що не узгоджується з європейською демократичною практикою участі громадськості у процесі розробки та ухвалення владних рішень”.

Представники громадськості та експерти вважають необґрунтованою відмову держави від профільного органу влади, який відповідно до Закону має завдання"сприяти зміцненню взаєморозуміння і терпимості між релігійними організаціями різних віросповідань" в умовах складних відносин між конфесіями, які мають місце в Україні.

“Розпочата в Україні адміністративна реформа призвела до розпорошення функцій Держкомнацрелігій між Міністерством культури та Державною реєстраційною службою. З огляду на вже четверту за останні п’ять років реорганізацію, це очевидно призведе до зниження фахового рівня та працездатності відповідного державного органу, а також створює підстави для змін в чинному законодавстві про свободу совісті та релігійні організації. В існуючих умовах будь-які зрушення в базовому законодавстві та державній політиці в сфері свободи віросповідання можуть призвести до непередбачуваних наслідків”, – йдеться в Резолюції.

Як повідомляв ІРС, 20 грудня Фонд Конрада Аденауера, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій та Інститут релігійної свободи провели в «Українському домі» Круглий стіл, присвячений проблематиці державно-конфесійних відносин.

У роботі Круглого столу взяли участь повноважні представники Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, Адміністрації Президента України, Держкомнацрелігій, а також народні депутати України, представники громадських організацій, експерти,  науковці та журналісти.

 

Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua

теги: ВРЦіРО

 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС