ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Роз'яснення щодо передачі в оренду земельних ділянок для будівництва культових будівель без проведення аукціонів PDF Друк E-mail
01.02.2011 13:37
Державний комітет України із земельних ресурсів

Роз'яснення стосовно передачі в оренду земельних ділянок

державної та комунальної власності для будівництва

культових будівель без проведення аукціонів


9 січня 2009 р.
 
 
На численні звернення від громадян та юридичних осіб, Державний комітет України із земельних ресурсів надає роз’яснення стосовно передачі в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності для будівництва культових будівель без проведення аукціонів.

Відповідно до частини другої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

В абзаці четвертому частини другої статті 134 вищезазначеного Кодексу передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, у разі використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями.

Зазначеною нормою не визначено, що земельні ділянки вже перебувають у користуванні вказаних релігійних організацій. Тому вказана норма не може застосуватись виключно щодо земельних ділянок, які перебувають у користуванні зазначених релігійних організацій.

Більш того, вид використання земельної ділянки може визначатись у проекті землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки, і обґрунтовуватися містобудівною документацією та заявою (клопотанням) особи про вибір місця розташування земельної ділянки (статті 123, 151 Земельного кодексу України).

Фактично незалежно від того, побудовано культову будівлю на існуючій земельній ділянці чи лише планується її будівництво на земельній ділянці, сформованій відповідно до проекту її відведення, розміщення культової будівлі передбачає вид її використання – для розміщення (будівництва) та обслуговування.

Крім того положеннями абзацу другого частини другої статті 134 цього Кодексу визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності з розташованими на них будівлями нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб не підлягають продажу на конкурентних засадах.

З огляду на вищевикладене, на думку Держкомзему України, абзацом четвертим частини другої статті 134 Земельного кодексу України передбачена можливість набуття без конкурентних засад релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, у власність або у користування земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, призначених для розміщення (будівництва) та обслуговування культових будівель.

Також звертаємо вашу увагу, що при набутті у власність земельних ділянок релігійними організаціями – юридичними особами мають бути дотримані вимоги частини першої статті 82 Земельного кодексу України. 
 
 
Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua 

Джерело: Веб-сайт Держагентства земельних ресурсів України

 

 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС